Prečo Hentinen?

Tomáš Hentek a jeho neodmysliteľná 27-čka tu bude s nami navždy

Tomči, Henťo, Hentinen, Otec, Pán Magister, Tomáško, Henteš, Tučko, Teraz Chrbát Neni Dobre! – to je len malý výber z mien, pod ktorými sme ho mnohí z nás poznali, a ako sme ho medzi sebou volali.

Tomáš nás navždy opustil neočakávane 18. júla 2022 v nemocnici, v Nových Zámkoch po ťažkom boji, ktorý bohužiaľ, aj keď sa veľmi snažil prehral. Napriek času, ktorý prešiel na neho nedokážeme prestať myslieť a neprejde deň, aby sme si na neho nespomenuli. Keď sme v menšom, či väčšom kruhu rodiny a blízkych priateľov, tak si vždy pripomenieme nejakú smiešnu historku, ktorá sa nám s ním spája.

Ale ty, vážený návštevník, ktorý si sa na túto stránku dostal si možno Tomáša nepoznal, tak nám dovoľ ti trošku o ňom niečo povedať. Henťo sa narodil 07. apríla 1984 v Nových Zámkoch do milujúcej rodiny, ako mladší zo súrodencov k jeho sestre Monike. Od malička mal rád rôzne veci, ale najviac v živote mu učaroval hokej, ktorému sa venoval od základnej školy a zostal pri ňom až do poslednej chvíle. Začal s ním vo svojich rodných Nových Zámkoch, ale časom okúsil slovenskú juniorskú, ale aj seniorskú najvyššiu ligu. Istý čas hral v Kanade, ale aj vo Francúzsku, Veľkej Británii, či Maďarsku. Ako mnohí športovci, aj on mal zdravotné problémy, ktoré ho v kariére zabrzdili, ale na hokej nikdy nezanevrel.

Časom preto začal špekulovať, že ako zostať pri tom, čo miluje najviac, ale zároveň ako uživiť svoju milujúcu manželku Mišku a seba, ktorá svojho Tomčiho pevne sprevádzala v celej jeho hokejovej aj obchodnej kariére. Najprv sa Tomáško rozhodol, že si otvorí hokejový bar na zimnom štadióne v Nových Zámkoch. Ten sa okamžite stal veľmi populárnym a ľudia si k nemu našli miesto aj mimo hokejových zápasov, pretože atmosféra, ktorá tam panovala bola neopísateľná. Časom sa v bare dali zakúpiť aj hokejové potreby, a tým si cestu k nemu našlo cestu ešte viac ľudí. Ako to ale v živote býva, nie všetko ide podľa vašich predstáv a Tomáš bol nútený z baru odísť.

Henťo ako správny športovec nebol zvyknutý na prehry na ľade, ale ani mimo neho. A preto si povedal, že začne odznova, a ešte lepšie ako predtým. Vybudoval prvé tréningové centrum v Nových Zámkoch, kde sa mohli všetci hokejisti pripravovať celoročne a zlepšovať svoje výkony mimo ľadu. Kvalita tréningového centra sa rozšírila do širokého a blízkeho okolia a chodili sa k nemu pripravovať najmenší žiaci, ale aj profesionáli hrajúci v extralige počas letnej prípravy. To by ale nebol život, keby nášmu Henťovi nehodil nejaké to poleno pod nohy. A po čase musel Pán Magister po druhý krát odísť aj z tohto miesta.

Povedali by ste si, že už každý človek by sa na to vykašľal a povedal si, že stačilo, idem robiť niečo lepšie. A náš Pán Magister? To určite! Na druhý deň sa do toho zahryzol a vybudoval ďalšie, ešte väčšie, ešte prestížnejšie a ešte kvalitnejšie tréningové centrum, ktoré kombinovalo prípravu na suchu a na ľade. K tomu ešte pristaval veľkú predajňu s hokejovými potrebami od výmyslu sveta v kombinácií so suvenírmi pre fanúšikov všetkých klubov NHL. A zdá sa ti to málo? Aj jemu, tak k tomu časom pridal ďalší hokejový bar. A, že sme v ňom strávili nejaké akcie a noci – no detaily si necháme ak dovolíš pre seba. Ale ako sa hovorí, cesty Pána sú nevyspytateľné, a Hentinen narazil na ďalšiu prekážku, a musel sa sťahovať znovu. A tak vybudoval novú, ešte väčšiu, krajšiu a modernejšiu predajňu, ktorá dodnes zásobuje blízke a široké okolie hokejovými potrebami.

To je príbeh, čo? Ale počkaj! To sme ti len v skratke povedali o jeho obchodných aktivitách a trošku o jeho začiatkoch. Henťo založil najväčší a najlepší hokejový turnaj amatérov s účasťou profesionálov so skromným názvom Hentinen Cup. Výborne organizovaný turnaj s pravidelnou účasťou legiend (aj iných ako hokejových). Akých, pýtaš sa? Asi ti niečo povedia mená ako Jozef Stümpel, Marek Uram, Peter Ölvecký, Ľubomír Kolník, Ivan Hrtús, Juraj Štefanka, Ivan Švárny, Marek Slovák, Andrej Kudrna, Roman Tvrdoň, Vlado Baláž, Juraj Faith, Richard Šechný, Rudolf Huna, Peter Pucher, Michal Martikán, Janko Laco, Tomáš Nádašdi, Jakub Sukeľ, Matúš Sukeľ, Šimon Nemec a mnohí ďalší, ktorých si môžeš dohľadať v archívoch, ktoré tu starostlivo uchovávame.

Hentinen Cup sa pravidelne hrával v Nových Zámkoch, Nitre, a posledné roky sme ho presunuli do Liptovského Mikuláša, kde máme ešte lepšie a profesionálnejšie zázemie. Turnaj trvá tri dni a stretávame sa pravidelne každý rok od 2011, aby sme si zahrali dobrý hokej, zabavili sa, dali si nejaké to chladené a k nemu nemôže chýbať výborný guláš od našich vychýrených kuchárov, bez ktorých by to nebolo ono.

Energiu, ktorú Tomáš dával do Hentinen Cupu je možné porovnať s organizáciou profesionálnych turnajov, keďže časom sa slovo o kvalite dostalo až za hranice Slovenska. Vďaka tomu máme pravidelnú účasť zo zahraničia napr. z Českej republiky, ale aj z Ruskej federácie.

Celý Tomášov život sa točil okolo hokeja. Myslíme si, že jedine svoje dievčatá, Sarah a Mišku ľúbil viac, ako hokej samotný. Popri tomto všetkom ale Tomáš so svojou skupinou najbližších kamarátov a rodiny organizoval aj rôzne charitatívne zbierky alebo charitatívne akcie. Pomáhali sme deťom zo slabších sociálnych vrstiev alebo so zdravotným znevýhodnením.

Náš Tučko po kariére ako každý správny športovec dal nejaké to kilo navyše, ale nič neprekonalo veľkosť jeho srdca a jeho dobroty. Bol ochotný pomôcť každému keď vedel a nikdy za to nechcel nič. Veľa kráť sa mu nedostavilo ani obyčajného „ďakujem“, ale aj napriek tomu sa nikomu neotočil chrbtom a nezanevrel pri žiadosti o pomoc.

O našom Henťovi by sa dali písať desiatky a desiatky strán a rozprávať hodiny a hodiny príbehov. Mrzí nás, že už nebudeš mať tú možnosť spoznať ho osobne. Jeho humor, tú bezprostrednosť bytia, vtipy, ktoré neboli pre každého, ale rozhodne vedeli pobaviť. Všetkým nám veľmi chýba, ale spoločne s rodinou sme sa rozhodli a dohodli, že si ho uctíme tým, že budeme pokračovať v organizácií turnajov, ktoré budú nosiť jeho meno a budú v duchu, aký si vždy prial on.

Tomáš, syn, brat, otec, manžel, kamarát náš, chýbaš nám. Ľúbime ťa a navždy si ťa budeme nosiť v našich srdciach a nezabudneme na teba. Dávaj tam zhora na nás pozor, a my zase budeme robiť všetko tak, aby si na nás bol hrdý. Doteraz si sa zväčša o všetko staral ty, no odkedy si na lepšom mieste spokojne sa na nás usmievaj a dovoľ nám na tvoju večnú pamiatku, aby sme sa teraz starali my…

Hentinen Team, Tvoja Puck United Crew, smútiaca rodina a kamaráti.